Jak istotne są dobre konstrukcje budowlane?

2437723480_c9dccf280b_bPodobnie jak solidny dom to podstawa funkcjonowania jednostki w społeczeństwie, także i dobra konstrukcja budowlana to podstawa istnienia bezpiecznego i  bezawaryjnego budownictwa. Jak zatem budować by było trwale i wytrzymałe? Niewątpliwie stosując najpewniejsze elementy konstrukcyjne i nośne wykonane z najwyższej jakości materiałów. Silne konstrukcje to jednak nie tylko wytrzymałe materiały, ale i odpowiednia wiedza projektanta i wykonawcy.

Jednym z podstawowych typów konstrukcji architektonicznych są sztywne konstrukcje ramowe tworzące wytrzymałe konstrukcje wykonywane głównie przy pomocy dwuteowników walcowanych na gorąco. Dwuteowniki to nie tylko podstawowe składniki konstrukcji sztywnych, ale także elementy odnajdujące bardzo szerokie zastosowanie w całym budownictwie. To z tych stalowych części powstają między innym rygle dachowe, belki, słupy podpierające i belki-słupy, stanowiące podstawę wielu konstrukcji budowlanych. Stabilność i uniwersalność wykazywana przez te elementy pozwala na wykorzystanie dwuteowników w wielu aspektach budownictwa. W zależności od przeznaczenia, odpowiednio dobrane rozmiarowo dwuteowniki pozwalają na utrzymanie zarówno mniejszych budynków, jak i kolosalnych budowli. Dobór właściwego materiału w stosunku do jego zastosowania nie powinno stanowić w dzisiejszych czasach większego problemu, gdyż elementy te wpisywane są w specjalne tablice obliczeniowe określające stosunek rozmiaru do wytrzymałości na obciążenia. Nieodpowiednio dobrana nośność materiału związana ściśle z niewłaściwym doborem materiału podpierającego, powodować może zbyt duże obciążenie konstrukcji. To pojęcie do dziś stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zawaleń hal widowiskowych, magazynowych i wiat fabrycznych na świecie.

Jak wynika z badań prowadzonych nad przyczynami katastrof budowlanych, złe wykonawstwo, niedostateczny stan wiedzy, nieprawidłowe założenia projektowe, błędy projektowe i niedbałość projektantów to główne przyczyny aż 35% wszystkich awarii budowlanych na świecie. Co istotne duża część spośród badanych katastrof spowodowana była trzecim czynnikiem związanym z procesem konstrukcji. Wadliwe wykonanie projektu to według badań co trzecia przyczyna zawaleń w budownictwie. Dlatego też w celu zachowania najwyższych norm bezpieczeństwa, elementy typu dwuteowniki, ceowniki, zetowniki wytwarzane są obecnie zgodnie z wszelkimi międzynarodowymi normami budowlanymi, zachowującymi wszystkie standardy wykorzystywane w projektowaniu konstrukcyjnym.

Oczywiście nie można uogólniać stwierdzając, że błędy konstrukcyjne czy projektowe to jedyne przyczyny katastrof i awarii budowlanych. Istnieje też szereg tak zwanych zdarzeń losowych, wpływających na trwałość konstrukcji. Do przyczyn losowych zaliczyć można zdarzenia wynikające z działań sił natury (powodzie, podtopienia, osuwiska, pioruny, obfite opady śniegu, silne wiatry, huragany itp.) i przypadków o wysokim czynniku ludzkim (uderzenie samochodu w budynek, wybuchy gazów, wybuchy kotłów itd.). Warto zaznaczyć tu, że przyczyny te stanowią zdecydowaną większość źródeł katastrof i awarii budowlanych.